Botsáskák lenyűgöző világa!

Ha többet szeretnél tudni az álcázás nagymestereiről ,akkor itt a helyed!Életük megismeréséhez és terráriumi tartásukhoz szükséges információkkal szeretnék segíteni mindenkinek! Szerkeszti:Fűrész Ferdinánd

        

           Zöld lombszöcske

zöld lombszöcske (Tettigonia viridissima) a rovarok (Insecta) osztályába az egyenesszárnyúak (Orthoptera) rendjébe és a fürge szöcskefélék (Tettigoniidae) családjába tartozó faj.

Európa egész szárazföldi vidékén elterjedt, Dél-Angliában, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten is. Kedvelt élőhelyei a bokrok és a fák, de a magas, kórós gyomvegetáció is.

A zöld színükkel kitűnően álcázott rovarokat gyakran csak hosszan tartó, hangos énekük árulja el, ezt a hímek elülső szárnyaik egymáshoz dörzsölésével idézik elő. A zöld lombszöcske 6 hónapig él.

Párzási időben a nőstények keresik fel a hímeket meghallva azok "hegedűszólóját". A nőstény a petéit erős tojócsöve segítségével a talajba vagy a kéregrepedésekbe rakja. A körülbelül 100 pete 5 milliméter hosszú és sötétszürke színű. A petékből csak a következő évben kelnek ki a kis szöcskék. Eleinte a réteken, ott főleg a bokrok közelében élnek, csak július végén alakulnak át kifejlett rovarrá. A lárva és az imágó egyaránt ragadozó életmódú, rovarokkal táplálkoznak.

zold_lombszocske.jpg


A zöld lombszöcske (Tettigonia viridissima) nem új jövevény a hazai élővilágban, sőt igen elterjedt, és hétköznapi fajnak számít. Európa nagy részén és Szibériában egyaránt közönségesnek mondható. A városokban is előfordulnak, de rendszerint nem kerülnek az emberek szeme elé, mert zöldes színükkel a parkok, ligetek növényzete között nehéz észrevenni őket. Meghallani már sokkal könnyebb, hiszen ciripelésük jellegzetes, erős hangú.A város zöld területeinek közelében alkonyatkor hallható„tücsökciripelésért” is sokszor nem a tücskök, hanem a zöld lombszöcskék felelősek. Bár ezek az állatok jelen vannak városainkban, leginkább csak akkor lehet meglátni őket, ha valamilyen szokatlan esemény miatt elhagyják rejtekhelyüket.Bár a zöld lombszöcske a nagyobb termetű hazai szöcskefajok közé tartozik (a legnagyobbra egyébként a fűrészlábú szöcskék nőnek nálunk), testhossza a fejétől a potroh végéig ritkán haladja meg a 3, 5 centimétert. A szárnyával együtt már kicsit hosszabb, 6-7 centiméteres, és ha repülés közben kinyitja a szárnyait, a szárnyak fesztávja valóban elérheti a 12-14 centimétert. Ez tehát nem jelent szokatlanul nagy testméretet.A kifejlett állatok egyébként júniustól ősz közepéig népesítik be az élőhelyeket és keresnek párt maguknak. Mivel ragazodó életmódot folytatnak, és az egyedek a fajtársakkal szemben is védik saját területüket, tömeges rajzásuk, inváziójuk gyakorlatilag lehetetlen, ettől tehát semmiképpen nem kell tartani. Mint ahogyan attól sem, hogy embereket támadnak meg. A zöld lombszöcskék ragadozók ugyan, de ebben a minőségben csak a náluknál kisebb rovarokra, rovarlárvákra veszélyesek.Harapásra csak akkor lehet számítani, ha valaki kézbe veszi őket: ilyenkor az állat védekezni próbál, és mivel semmilyen más módja nincs erre, az életmódjából adódóan igen erőteljes rágóival próbál az őt fogva tartó kézbe harapni. Súlyos sérülést persze így sem lehet szerezni, bár a harapás nem kellemes, és a vér is kiserkenhet. 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 43
Tegnapi: 49
Heti: 194
Havi: 884
Össz.: 445 706

Látogatottság növelés
Oldal: Zöld lombszöcske
Botsáskák lenyűgöző világa! - © 2008 - 2024 - botsaskak.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »